پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی «مدظله العالی» به آیین رونمایی از مجموعه آثار همایش بین المللی حضرت ابوطالب«علیه السلام»

متن پیام معظم له


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ
الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَی سَیِّدِنا وَ نَبِیِّنَا أَبِی ‌الْقَاسِمِ المصطفی مُحَمَّد وَ عَلَی أهلِ بَیتِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ سیَّما بَقیَّهَ اللهِ فِی الأرَضینَ.
پیرامون حضرت ابوطالب «علیه السلام» موضوعات فراوانی در تاریخ ذکر گردیده‌است که بررسی آن در ابعاد مختلف باید مورد توجه قرار بگیرد و این کار ارزشمند عزیزان و جمع‌آوری تألیفات و مقالات و تحقیق و بررسی و تبدیل کردن آن به یک مجموعه چند جلدی بسیار مبارک است.
شخصیتی که تاریخ زندگی سراسر افتخاری را به خود اختصاص داده‌است و علاوه بر علماء شیعه بلکه در عامه نیز مورد توجه است. ابن ابی الحدید در باب سابقه جناب ابوطالب و والد مکرمش اینگونه معرفی می کند که این بزرگواران بزرگ قریش و امیر و سرور مکه بودند و مهاجران و مسافران را در این شهر پذیرایی می‌نمودند.
ابوطالب از نظر سنی حدود سی و پنج سال قبل از ولادت پیامبر اکرم«صلی الله علیه وآله» متولد شد و در کتب، ولادت و نام‌گذاری او مباحث قابل توجه‌ای مطرح است و بعدها از مردان مقتدر و صاحب نفوذ قریش بوده و بعد از ولادت پیامبر اکرم«صلی الله علیه وآله» علاقه وافری به آن حضرت داشت.
محمد بن سعد در الطبقات الکبری می‌نویسد: علاقه آنچنان بود که اظهار دوستی ابوطالب به پیامبر«صلی الله علیه وآله» بیشتر از اظهار محبت به فرزندانش بود و در همه جا پیامبر«صلی الله علیه وآله» را در کنار خود قرار می‌داد و به نقل علامه امینی و مرحوم مجلسی علی«علیه السلام» و برادرانش را مأمور حفاظت از پیامبر«صلی الله علیه وآله» می‌کرد.
این چنین شخصیتی مورد بغض عده‌ای از متعصبین قرار گرفته و از کفر ابوطالب سخن می‌گویند. علامه مجلسی در بحار حدود 150 صفحه در قالب حدود 90 حدیث از شیعه و سنی در باب ایمان ابوطالب ذکر نموده‌است و علامه امینی نیز در جلد هفت و هشت الغدیر حدود صد صفحه در پاسخ متعصبین مطلب نوشته‌است و پاسخ این افراد که عمده آنها هم تمسک به یک حدیث مجهول مغیره بن شعبه که مبغض اهل‌بیت«علیهم السلام»بوده است دارند.
و همچنین حیدرقلی کابلی معروف به سردار کابلی در شرح قصیده لامیه ابوطالب مطالب ارزنده‌ای ذکر نموده و یکی از کتاب‌هایی که مورد توجه باید باشد کتاب یکی از علمای اهل سنت بنام السید محمد بن رسول البرزیخی که کتابش بنام کتاب "سداد الدین و سداد الدین فی إثبات النجاة و الدرجات للوالدین" در پایان کتاب مطالب مهمی درباره ایمان و کفر ابوطالب ذکر کرده که بعدها تبدیل به کتاب مستقلی شده‌است به نام " بقیه الطالب فی نجاة ابی طالب" است و دیگران نیز در این موضوع این کتاب را ترویج نمودند.
به هر تقدیر کار بسیار مهم است و باید این شخصیت از مظلومیت بیرون آورده شود و تهمت‌هایی که زده شد برداشته شود و این کار مهم شما بسیار اثرگذار خواهد بود. از قرار اطلاع موسسه‌ای در قم به منظور تحقیق و نشر حضرت ابوطالب«علیه السلام» تأسیس شده که کار مبارک و خوشحال کننده‌ای است.
در باب ابوطالب مطالب بسیار است که در فرصت نمی‌گنجد، امیدوارم در این کتبی که چاپ گردید که مجموعه مقالات از همایش انجام شده‌است به همه ابعاد آن پرداخته شده باشد، انشاءالله محققان محترم و علماء بزرگوار در باب دیگر بزرگان تاریخ اسلام و تشیع گام برداشته و شبهات را پاسخ دهند و در یک فضای علمی و عالمانه نقد و بررسی نمایند و حقایق معارف اهل‌بیت«علیهم السلام» را روشن کنند.
لازم می‌دانم از همه عزیزان که در به ثمر رسیدن این اثر فاخر گام برداشته و قبول زحمت نمودند خصوصاً مجمع جهانی اهل‌بیت«علیهم السلام» و بویژه دبیر کل محترم و پرتلاش این مجمع تشکر نماییم.
توفیق همه عزیزان را از خداوند متعال خواستارم.

حسین نوری همدانی
۲۰ دی ماه ۱۴۰۲