پیام مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی «مدظله العالی» به اجلاسیه بسیج اساتید

امروز دشمن از طریق فضای مجازی با القاء شبهات فراوان و حمله به اسلام و تشیع و ارزش های اسلامی و انقلابی ما مشغول هستند که همه این ها باید توسط شما عزیزان پاسخ داده شود.

5c9674454637e

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ
الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَی سَیِّدِنا وَ نَبِیِّنَا أَبِی ‌الْقَاسِمِ المصطفی مُحَمَّد وَ عَلَی أهلِ بَیتِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ سیَّما بَقیَّهَ اللَّهِ فِی الأرَضینَ.
با سلام و تحیت به آن مجمع محترم که با حضور اساتید محترم حوزه های علمیه تشکیل گردیده است.
نفش علماء در طول تاریخ به عنوان محوری ترین نقش برای هدایت مردم و افزایش بصیریت در حوادث بوده است و تعبیر امام صادق (علیه السلام): « عُلَمَاءُ شِیعَتِنَا مُرَابِطُونَ بِالثَّغْرِ الَّذِی یَلِی إِبْلِیسَ وَ عَفَارِیتَهُ یَمْنَعُونَهُمْ عَنِ الْخُرُوجِ عَلَى ضُعَفَاءِ شِیعَتِنَا وَ عَنْ أَنْ یَتَسَلَّطَ عَلَیْهِمْ إِبْلِیسُ وَ شِیعَتُهُ النَّوَاصِبُ أَلَا فَمَنِ انْتَصَبَ لِذَلِكَ مِنْ شِیعَتِنَا كَانَ أَفْضَلَ مِمَّنْ جَاهَدَ الرُّومَ وَ الْخَزَرَ أَلْفَ أَلْفِ مَرَّةٍ لِأَنَّهُ یَدْفَعُ عَنْ أَدْیَانِ مُحِبِّینَا وَ ذَلِكَ یَدْفَعُ عَنْ أَبْدَانِهِمْ‏». ( بحارالأنوار (ط - بیروت) ج‏2، ص5)
بر این اساس علماء همیشه در دو سنگر علم و جهاد فعالیت کرده به توفیق خداوند متعال ادامه خواهند داد و در راه خدا در این مسیر با قلم و بذل جان خدمات فراونی انجام داده اند که به عنوان نمونه کتاب شهداء الفضیله علامه امینی «رحمة الله علیه» را می توان معرفی کرد.
و امروز علماء و روحانیت وظیفه حساس تری را بر عهده دارند و باید به این مطلب توجه داشت که دشمنان اسلام بیش از آنکه به هجوم نظامی فکر کنند برای حمله به فرهنگ و مسائل اعتقادی برنامه ریزی می کنند و از جهتی آمریکا و اسرائیل و ایادی آنها نوع مواجهه را نیز تغییر داده اند و به جای اینکه خودشان رسماً حضور پیدا کنند نقشه کشیدند و جنگ با اسلام را به طور دیگری طراحی کردند تا که مسلمانان را با حیله و دروغ به جان هم بیندازند تا به نیابت آمریکا و اسرائیل با دنیای اسلام بجنگند و نتیجه را به نفع دشمنان اسلام تغییر دهند که نمونه آن در یمن، بحرین، افغانستان، سوریه و... مشهود است.
امروز دشمن از طریق فضای مجازی با القاء شبهات فراوان و حمله به اسلام و تشیع و ارزش های اسلامی و انقلابی ما مشغول هستند که همه این ها باید توسط شما عزیزان پاسخ داده شود.
بسیج اساتید باید پیشرو همه بسیجیان باشد و باید در مواقع حساس موضع گیری صحیح داشته باشد و اعلام نظر کند و باید توجه داشت که بسیج یک نیروی هیجانی نیست بلکه یک نیروی همراه با شور مقدس مبتنی بر عقل و درایت و مصلحت است، و باید این موضوع را در نظر گرفت که بسیج مربوط به یک منطقه جغرافیایی و یا یک طبقه و قشر خاص نیست؛ بلکه مربوط به همه است و امام راحل «رحمة الله علیه» در بیان خود فرمودند: « در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی هستم» و اگر امروز حوزه‌‌های علمیه مجمعی به نام بسیج دارد در امتداد فرمایش امام راحل« رحمة الله علیه» است که خود را یک بسیجی می دانست و فرمود: « بسیج لشگر مخلص خداست».
این انقلاب که به رهبری امام راحل« رحمة الله علیه» با این تفکر بوجود آمد باید قدر دانست و در تکریم و تحکیم آن تلاش کرد و در این میان حوزه های علمیه نقش عمده ای دارند، چرا که این انقلاب مولود حوزه است و بنیانگذار آن و رهبری امروز آن فرزند حوزه هستند و حوزه باید با حفظ استقلال و شأنیت خود از این نظام حمایت کند و در تقویت آن بکوشد.
و حوزه‌های علمیه باید دربارۀ بیان ثمرات و برکات این نظام پیشگام باشند و نسبت به آسیب‌ها و مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشند تذکر دهند و روحانیت نباید نسبت به وضع مردم بی‌تفاوت باشد و به این موضوع که روحانیت مردمی‌ باشد و در کنار آنها مشکلات را درک کند و برای حل مشکل مردم تلاش نماید و به مسئولان تذکر دهد، اهمیّت دهد و مسئولان هم بدانند حوزه خیر خواه آنها است و باید به نظرات حوزه‌ علمیه که در دفاع از دین و انقلاب و مردم است اهمیت دهد.
ما معتقدیم این انقلاب زمینه ساز ظهور امام عصر «عجل الله تعالی فرجه الشریف» است و امام راحل و عظیم الشأن «رحمة الله علیه» نیز بر همین اساس این نظام را بنیان گذاشته است و امروز هم رهبری معظم انقلاب آیت اللّه خامنه‌ای «دامت برکاته» با همین دیدگاه این کشور را اداره می‌کند.
در پایان لازم می‌دانم از برگزارکنندگان این اجلاسیه مبارک تشکر کنم و توفیق همگان را از خداوند متعال خواستارم.
حسین نوری همدانی
1/9/1400