بیانات معظم له در درس خارج امروز در مسجد اعظم قم

انقلاب اسلامی کهنه شدنی نیست و ماندگار است و توطئه های دشمنان به فضل الهی خنثی خواهد شد/آیت الله خامنه ای توانست بعد از امام، انقلاب را در مقابل دشمنان حفظ کند/ خدمت به مردم و رسیدگی به وضع آنان در اولویت کار مسئولان باشد، مسئولان بدانند اصل مردم هستند مردم راضی نباشند هیچ ارزشی ندارند

8I5A0930

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی مرجع عالیقدر جهان تشیع پیش از ظهر امروز در درس خارج خود در مسجد اعظم قم با اشاره به مجاهدت ها و تلاش های فراوانی که در طول تاریخ از سوی عالمان شیعه در حفظ معارف اسلام و فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام) صورت گرفته فرمودند:امروز هم علما و روحانیون حفاظت از این میراث گران بها را وظیفه خود می دانند و ما در نشر و ترویج این مکتب تمام توان و سعی خود را بکار می گیریم. باید توجه داشت تا زمانی که فقر و جهل و بی عدالتی در جامعه وجود دارد کار تمام نشده.
حضرت آیت العظمی نوری همدانی مدظله العالی رکن اول انقلاب را اسلام و فرهنگ تشیع بیان فرمود و با اشاره به آیه 139 آل عمران « و لا تَهِنوا وَ لا تَحزَنوا وَ اَنتُمُ الاَعلَونَ ان کُنتُم مُؤمِنینَ» خاطرنشان کردند: خداوند در این آیه می فرماید: هرگز سستی و حزن و اندوه به خود راه ندهید، اگر ایمان داشته باشید و راه اسلام و قرآن را در پیش بگیرید عزّت و عظمت خواهید یافت.
معظم له انقلاب اسلامی ایران را حرکتی پویا و سرزنده توصیف نمود و افزودند: انقلاب یک جریان پویا و سر زنده است و هرگز کهنه نخواهد شد، چرا که بر اساس حقانیت اسلام و فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام) پایه ریزی و شکل گرفته است هر چند استکبار و دشمنان اسلام با تبلیغات فراوان و استفاده از رسانه های معاند سعی در تحریف حقایق و ضرب زدن به انقلاب اسلامی دارند.
مرجع تقلید شیعیان با اشاره به نقشه های دشمنان حقوق بشر را ابزاری پوسیده بیان نموده و یادآور شدند: همین آلمان در زمان دفاع مقدس با تجهیز صدام به بمب های شیمیایی سبب قتل و عام بسیاری از زنان و کودکان بی دفاع شد که هنوز آسیب دیدگان و مجروحان آن واقعه در رنج و سختی به سر می برنند اما همین ها امروز ما را ناقص حقوق بشر معرفی می کنند در حالی که خودشان دشمن بشریت هستند.
حضرت آیت العظمی نوری همدانی مدظله العالی مردم را دومین رکن اساسی انقلاب بیان نمود و اظهار داشتند: بنده در دیدار با مسئولان همواره توجه و عنایت به مردم را گوشزده کرده ام چرا که ستون این انقلاب همین مردم هستند که در هشت سال دفاع مقدس و سختی ها همواره پشتیبان نظام و انقلاب بوده اند متاسفانه مردم در شرایط کنونی با گرانی و سختی معیشت روبرو هستند، امروز آنچه مهم است مردم هستند، و باید مسئولان امر به این موضوع عنایت ویژه ای داشته باشند. باید شرایط اقتصادی مردم سر و سامان پیدا کند. بخشی از مسئولان در حال تلاش و کوشش هستند اما باید خدمت رسانی بیشتری به مردم صورت بگیرد. خدمت به مردم و رسیدگی به وضع آنان در اولویت کار مسئولان باشد، مسئولان بدانند اصل مردم هستند مردم راضی نباشند هیچ ارزشی ندارند.
معظم له رکن سوم انقلاب را رهبری و مسئله ولایت فقیه عنوان نمود و فرمودند:ما معتقدیم هدایت جامعه بر عهده پیامبر، امام و قائم مقام امام است؛ یعنی یک فقیه جامع الشرائط و آیت الله خامنه ای بعد از امام با درایت و عقلانیت و تقوا و علمیت سی و چند سال این نظام را در مقابل دشمنان حفظ کرد. بعد از امام راحل حضرت آیت الله خامنه ای «دامت برکاته» با همان سیره و رویه امام راحل این انقلاب را حفظ و حراست نمود این کار کار آسانی نبود. هر روز دشمن با فتنه انگیزی و طرح نقشه های جدید و دسیسه های گوناگن سعی در ضرب زدن به انقلاب را داشته اما مدیریت و رهبری ایشان تمام این فتنه ها را خنثی نمود امروز باید از رهبری پشتیبانی نمود علما و طلاب و فضلای محترم بدانند راه راه دشواری است این مسیر سختی های فراوانی دارد ولی بزرگان ما تحمل کردند.
معظم له با اشاره به زحمات فقها برای نگهداری اسلام بعنوان نمونه از شهید اول و شهید ثانی نام برد و فرمودند: امروز رهبری با همه مشکلات می خواهد انقلاب را حفظ کند و وظیفه ما حمایت از ایشان است ما سختی و مشکلات مردم را درک می کنیم و می دانیم که مردم اصل انقلاب و نظام را قبول دارند ولی از مسئولان توقع رسیدگی دارند مشکلاتشان حل شود امروز نباید کسی مردم را ناامید کند امروز هر کسی چه مسئول و چه غیر مسئول با عملکرد خود موجب نارضایتی مردم از انقلاب و نظام شود گناه مرتکب شده باید مسئولان با حفظ وحدت و خدمت به مردم آینده خوبی برای ملت درست کنند. به فرمود امیرمومنان در نهج البلاغه «وَ قَدْ عَلِمْتُمْ أَنَّهُ لَا یَنْبَغِی أَنْ یَكُونَ الْوَالِی عَلَى الْفُرُوجِ وَ الدِّمَاءِ وَ الْمَغَانِمِ وَ الْأَحْكَامِ وَ إِمَامَةِ الْمُسْلِمِینَ الْبَخِیلُ، فَتَكُونَ فِی أَمْوَالِهِمْ نَهْمَتُهُ، وَ لَا الْجَاهِلُ فَیُضِلَّهُمْ بِجَهْلِهِ، وَ لَا الْجَافِی فَیَقْطَعَهُمْ بِجَفَائِهِ، وَ لَا الْحَائِفُ لِلدُّوَلِ فَیَتَّخِذَ قَوْماً دُونَ قَوْمٍ، وَ لَا الْمُرْتَشِی فِی الْحُكْمِ، فَیَذْهَبَ بِالْحُقُوقِ وَ یَقِفَ بِهَا دُونَ الْمَقَاطِعِ، وَ لَا الْمُعَطِّلُ لِلسُّنَّةِ فَیُهْلِكَ الْأُمَّة.» الحمدلله رهبر معظم توانست این ویژگی ها را مورد توجه قرار دهد.
چه غم دیوار امت را که دارد چون تو پشتیبان چه باک از موج بحر آن را که باشد نوح کشتیبان