حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی در دیدار با آقای سید صولت مرتضوی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

رفع بیکاری در اولویت باشد.
کار شما به نوعی جهاد محسوب می شود.
شما امانت دار ملت هستید.

photo_2024-02-15_14-15-42

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی، مرجع عالیقدر جهان تشیع پیش از ظهر امروز در دیدار با آقای مرتضوی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و هیات همراه، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، بر پیگیری مشکلات مردم علی الخصوص مستضعفین و رفع بیکاری تاکید کردند.
معظم له ضمن یادآوری اهداف والای انقلاب اسلامی، بر لزوم خدمت هر چه بیشتر و موثرتر مسئولین امر به مردم تاکید نمودند. ایشان با اشاره به فرمایشات امام راحل در صحیفه نور خاطر نشان کردند: فقر، ظلم و جهل باید از میان برداشته شود که خود نیازمند حرکت و همتی جهادی و علمی است. همانگونه که امام رحمت الله علیه نظام فاسد پادشاهی، نظام ارباب و رعیتی را سرنگون کرد. نباید با عمل و سخنانمان اسلام و نظام اسلامی را تضعیف و آن را ناکارآمد نشان دهیم. کار شما به نوعی جهاد محسوب می شود.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی دامت برکاته فرمودند: در اسلام سه نوع وظیفه و مسئولیت معین شده است؛ اول خودسازی است، اینکه هر انسانی وظیفه دارد براساس موازین اسلامی و الهی خود را آنچنان که شایسته است بشناسد. دومین وظیفه، اجتماعی است. انسان ذاتا موجودی اجتماعی است و یک نفر به تنهایی قادر به تامین همه احتیاجات خود نمی باشد؛ اما باید توجه داشت که همچنان که از مواهب جامعه بهره مند هستیم، وظایفی نیز در برابر آن بر عهده داریم. معظم له در ادامه به مسئولیت شغلی اشاره نمودند و افزودند: پیش از قبول هرگونه مسئولیتی باید از خود پرسید آیا شایسته آن هستم؟ آیا از عهده آنچه به من محول شده برخواهم آمد؟یا خیر. شغل ها مسئولیت آفرین هستند.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی دامت برکاته با اشاره به نامه پنجم مولا امیر المومنین علی «علیه السلام» در نهج البلاغه به والی آذربایجان با مضمون " وَ إِنَّ عَمَلَکَ لَیْسَ لَکَ بِطُعْمَةٍ وَ لَکِنَّهُ فِی عُنُقِکَ أَمَانَةٌ " افزودند: شغل شما وسیله امرار معاش شما نیست بلکه امانتی است که بر عهده شما گذاشته شده است. شما امانت دار مردم هستید لذا باید در حفظ و صیانت از آن تمام همت خود را بکار بگیرید.
معظم له با اشاره به درصد بیکاری جوانان خصوصا قشر تحصیل کرده، بر لزوم ارتباط بیشتر دانشگاه ها با صنایع کشور و بخش تولید، تربیت دانشجو متناسب با فرصت های شغلی موجود در آن رشته تحصیلی و ایجاد زمینه فعالیت و توسعه شرکت های دانش بنیان و مشاغل خانگی تاکید نمودند.
این مرجع عالیقدر در ادامه به فجایع غزه در سایه سکوت نهادهای بین المللی و دول غربی افزودند: امروز بیش از پیش لزوم حفظ اتحاد و انسجام دول اسلامی علی الخصوص جبهه مقاومت در برابر رژیم جنایتکار و کودک کش صهیونیستی و حامیان آن از جمله آمریکا و انگلیس احساس می شود.
لازم به ذکر است در ابتدای این دیدار جناب آقای مرتضوی به بیان گزارشی از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دوران تصدی ایشان و همچنین تشریح برنامه های پیش رو پرداخت.