مسؤولان به مطالبات مردم توجه کنند

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی ایشان با اشاره به اینکه امروز همه مسؤولان باید در راستای عزت دادن به ملت ایران حرکت کنند، تأکید کردند: ما به وضوح مشاهده کردیم که برخورد قاطع رهبر معظم انقلاب با نخست وزیر ژاپن در زمینه وساطت ژاپن برای مذاکره مردم را بسیار خوشحال کرد.

5d0905ed4d9f5

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی، این مرجع عالیقدر جهان تشیع عصر امروز در دیدار وزیر علوم با اشاره به اینکه ما باید به جهان نشان دهیم که اسلام ریشه همه علوم است، گفتند: در آغاز طلوع اسلام و در زمانی که در تمدن غرب هیچ کتابخانه، دانشمند و دانشگاهی وجود نداشت، در اسلام، علمای بزرگ و مشهوری وجود داشته اند که به نوشتن کتاب های علمی می پرداختند.

مرجع عالیقدر جهان تشیع خاطرنشان کردند: با توجه به تاریخ علوم درمی یابیم که علمای بزرگی همچون ابن سینا در زمینه کشف علوم جنبه های توحیدی و الهی علم را در نظر می گرفتند، اما پس از تسلط غربی ها بر کشور های اسلامی و تهاجم فرهنگی که داشتند، علوم جلوه سکولار به خود گرفتند.

ایشان در ادامه با بیان اینکه مسأله تعلیم و تربیت باید بسیار مورد توجه قرار گیرد، افزودند: مسؤولان باید در زمینه کشف استعدادهای زیردستان خود بسیار دقت داشته باشند؛ بر اساس روایات، همه مسؤولان نسبت به افراد زیردست خود مسؤولیت دارند و باید به این وظیفه خود به خوبی عمل کنند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با تأکید بر اینکه متولیان عرصه علوم دانشگاهی باید نسبت به جوانان اهتمام داشته باشند، ابراز داشتند: امروز ضرورت دارد که درس هایی از نهج البلاغه و مبانی روایی که متناسب با عرصه علوم دانشگاهی است، تدریس شود.

معظم له با اشاره به اینکه مسأله تزکیه و تربیت همواره مورد تأکید روایات قرار گرفته است، خاطرنشان کردند: باید برای دانشجویان بهترین اساتید انتخاب شوند تا آنها را به خوبی مورد تعلیم و تربیت قرار دهند؛ مسؤولان باید از میان جامعه نخبگانی اساتید مؤمن، متعهد و متدین را برای تدریس انتخاب کنند تا دانشجویان به صورت اسلامی تربیت شوند.

مرجع عالیقدر جهان تشیع بر ضرورت اسلامی سازی علوم انسانی تأکید و عنوان کردند: غربی ها با دیدگاه های غیر اسلامی و غیر الهی علوم انسانی موجود را تدوین و تنظیم کرده اند، از این رو ما در جامعه اسلامی باید علوم انسانی اسلامی داشته باشیم تا دانشجویان علوم انسانی را مطالعه کنند که از متن دین استخراج شده است.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی در ادامه با بیان اینکه امروز باید ارتباط میان حوزه و دانشگاه تقویت شود، گفتند: در زمان صدر اسلام همه افراد در کنار همدیگر علوم را فرا می گرفتند، اما توطئه استعمار سبب شد امروز میان حوزه و دانشگاه فاصله و جدایی به وجود آید؛ به بیان دیگر این استکبار و استعمار بود که حوزه را از دانشگاه جدا کرد؛ هر چه ارتباط میان حوزه و دانشگاه محکم تر شود، اسلام تعالی و رشد بیشتری می یابد.

ایشان با اشاره به اینکه امروز همه مسؤولان باید در راستای عزت دادن به ملت ایران حرکت کنند، تأکید کردند: ما به وضوح مشاهده کردیم که برخورد قاطع رهبر معظم انقلاب با نخست وزیر ژاپن در زمینه وساطت ژاپن برای مذاکره مردم را بسیار خوشحال کرد؛ امروز مردم عزت می خواهند و باید عزت برای آنها تأمین شود؛ همه ما باید به مطالبات مردم توجه کرده و آنها را برآورده کنیم.