روحانیت باید حضور سیاسی و اجتماعی در جامعه داشته باشد

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با بیان اینکه روحانیت باید از اشرافی گری پرهیز کند، تأکید کردند که حوزویان در کنار اشتغال به درس، باید حضور سیاسی و اجتماعی در جامعه داشته باشند.

137386_942x

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی، این مرجع عالیقدر جهان تشیع در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه که ظهر امروز در مدرسه مبارکه فیضیه برگزار شد، با اشاره به اینکه روحانیت باید مردم را با عمل خویش به سوی دین دعوت کند، گفتند: نخستین مرحله برای هدایت مردم، تحصیل در حوزه های علمیه و گذراندن دوران طلبگی است.

ایشان به روایاتی در زمینه جایگاه والای فراگیری علوم دینی اشاره کردند و ادامه دادند: نخستین شرط طلبگی اخلاص در راه خداوند است، بنابراین طلاب باید در مسیر طلبگی خود علوم حوزوی را تنها برای خداوند فرا بگیرند تا بتوانند اثرگذار باشند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی بر ضرورت توجه طلاب به «ادبیات» تأکید و عنوان کردند: همت بلند، اراده و جدیت نیز از سایر شرایطی است که یک طلبه علوم دینی باید از آن برخوردار باشد تا بتواند همچون علمای بزرگ با علم خود از مبانی دین صیانت کند.

معظم له قم با بیان اینکه همه ما باید باور کنیم که انسان هر چقدر تلاش داشته باشد به سعادت و کامیابی دست پیدا می کند، اظهار داشتند: یکی از مسائل ضروری برای طلاب علوم دینی، مسأله «نظم» است، زیرا هر انسانی که منظم باشد موفق خواهد شد.

ایشان ابراز کردند: همچنین سحرخیزی، تهجد و معنویت نیز از دیگر لوازم و ضروریات طلبگی است، از این جهت طلاب باید اهل نماز شب باشند تا خداوند به آنها عنایت کرده و مبانی دینی را در قلبشان جای دهد؛ در سیره علمای قدیم مشاهده می کنیم که برای طلابی که اهل نماز شب نبودند، تدریس نمی کردند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با بیان اینکه مدیران حوزه نسبت به راه اندازی دروس اخلاق در حوزه های علمیه اهتمام جدی داشته باشند، خاطرنشان کردند: اخلاق و درس اخلاق باید در حوزه های علمیه برقرار باشد، زیرا همه ما نیازمند آن هستیم که اساتیدی داشته باشیم که اخلاق تراز اسلام را به ما بیاموزند.

مرجع عالیقدر جهان تشیع با اشاره به جایگاه والای تفقه در موفقیت علما و بزرگان عنوان کردند: تفقه نردبان تعالی طلاب علوم دینی است، بر این اساس اگر طلاب بخواهند در آینده اثرگذار باشند، باید از تفقه برخوردار شوند، زیرا بدون تفقه نمی توان اثرگذار بود.

ایشان همچنین سیره اخلاقی علمای بزرگ را مورد توجه قرار دادند و یادآور شدند: طلاب ابتدا باید بتوانند فقه و مبانی دینی را به خوبی بشناسند تا بتوانند آن را به دیگران بشناسانند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با بیان اینکه علما و روحانیون باید از اشرافی گری پرهیز کنند، تأکید کردند: طبق روایات، آن دسته از عالمانی که از زندگی اشرافی گری برخوردارند راهزنان دین مردم هستند؛ همه ما باید مردمی بوده، زندگی خود را با آنها هماهنگ ساخته و همواره به آنها خدمت کنیم.

ایشان همچنین بر ضرورت تمرکززدایی از قم تأکید و بیان کردند: امروز طلاب باید به سایر مناطق مهاجرت کرده و مردم را با منش دین آشنا سازند.

معظم له با بیان اینکه نباید عده ای دین را از سیاست جدا بدانند، تأکید کردند: طلاب و روحانیون باید در کنار درس، حد توان خود در زمینه های سیاسی و اجتماعی فعال باشند و خود را از مسائل سیاسی و اجتماعی جدا ندانند؛ امروز حوزه های علمیه نباید در برابر ظلم و ستمی که به مسلمانان مظلوم در مناطقی همچون کشمیر و بحرین روا داشته می شود بی تفاوت باشند.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی همچنین به جریان قمه زنی برخی افراد اشاره کردند و گفتند: کسانی که با قمه زنی چهره اسلام را خشن جلوه می دهند، می خواهند جریان عاشورا را به حاشیه برانند.

مرجع عالیقدر جهان تشیع با بیان اینکه بسیاری از آسیب های اجتماعی در جامعه به واسطه عدم حضور روحانیت در متن اجتماع اتفاق می افتد، بیان کردند: امروز بیشتر کسانی که مرتکب جرم می شوند، همان کسانی هستند که از علما و روحانیون فاصله گرفته اند، بنابراین اعتقاد به عدم حضور اجتماعی روحانیت نوعی جهل و تجاهل است.